قوانین و مقررات هواپیمایی یزد ایر

قوانین و مقررات

بلیت (کاغذی/ الکترونیک) مسافر بمنزله قرارداد فی مابین مسافر و شرکت هواپیمایی یزد است. و خرید بلیت بمنزله قبول کردن کلیه قوانین و مقررات شرکت هواپیمایی یزد از طرف خریدار می باشد. این بلیت از تاریخ صدور فقط برای مدت 6 ماه اعتبار دارد.

حضور مسافر در فرودگاه:

حضور مسافر در فرودگاه 2 ساعت قبل از پروازهای داخلی و 4 ساعت قبل از پروازهای خارجی الزامی است.

شرایط و ضوابط خرید بلیت:

عملیات خرید بلیت در سایت شرکت هواپیمایی یزد مشمول مجموعه قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی بوده و هرگونه تخلف تحت پیگرد قانونی  قرار خواهد گرفت.

مشخصات مسافر:

هنگام رزرو بلیت، نام مسافر باید به صورت صحیح با حروف انگلیسی و فارسی و کد ملی (یا شماره گذرنامه  برای مسافرین خارجی ) به صورت کامل وارد شود، درصورت مغایرت نام مسافر روی بلیت با مدرک شناسایی، از پرواز مسافر ممانعت خواهد شد. تنها راه ارتباطی با مسافران برای اطلاع رسانی از طریق تلفن تماس درج شده در زمان خرید می باشد. در صورت درج شماره اشتباه و یا عدم پاسخگویی به تماس، مسئولیت با خریدار خواهد بود. (تمامی آژانسهای مسافرتی آنلاین و آفلاین می بایست اطلاعات تماس مسافرین را درج نمایند در غیر اینصورت ساین شرکت خاطی در تمامی سیستم های فروش شرکت هواپیمایی یزد بسته و به سازمان هواپیمایی کشوری ارجاع خواهند شد.)

انتخاب رده سنی:

نوزاد: (INF) مسافر با سن بین 48 ساعت بعد از تولد تا 2 سال تمام. این مسافران بدون صندلی یا “NO SEAT” بوده و در هواپیما به آنان صندلی تعلق نمی گیرد.

کودک: (CHD) مسافر با سن 2 تا 12 سال سن تمام

بزرگسال: (ADL) مسافر با سن بیش از 12  سال سن.

ملاک محاسبه سن مسافر، تاریخ پرواز می باشد.

در صورت عدم دقت خریدار واشتباه وارد نمودن رده سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد.

در پروازهای داخلی نرخ بلیت کودک، معادل 50% درصد نرخ خالص بزرگسال و نرخ نوزاد معادل 10% درصد نرخ خالص بزرگسال خواهد بود.

پرداخت هزینه بلیت:

خرید بلیت در وب سایت فروش پرواز های سیستمی شرکت هواپیمایی یزد تنها با کارت های بانکی عضو شبکه شتاب امکان پذیر است. پس از انجام پرداخت و تایید آن، رزرو و خرید قطعی شده و اطلاعات بلیت از طریق پیام کوتاه (SMS) و یا پست الکترونیکی(Email) به خریدار ارسال می گردد.

مدارک شناسایی مسافر:

کد ملی مسافر هنگام رزرو باید بصورت صحیح وارد شود. در پروازهای خارجی گذرنامه مسافرین می بایست از شروع سفر دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد. مسئولیت صحت اطلاعات و اعتبار مدرک ویزا و گذرنامه در پروازهای خارجی به عهده مسافر می باشد. همراه داشتن مدارک احراز هویت از جمله کارت ملی (پروازهای داخلی)، گذرنامه (در پروازهای خارجی) و روادید (در صورت نیاز) جهت صدور کارت پرواز الزامی است.

قوانین و مقررات پذیرش فرودگاهی:

 • ارائه کارت ملی یا مدارک معتبر عکس دار برای پروازهای داخلی و ارائه گذرنامه برای پروازهای خارجی الزامی است.
 • ارائه مدرک شناسایی عکس دار برای تمامی مسافرین اعم از بزرگسال، کودک (2-12 سال) و نوزاد (زیر 2 سال) الزامی است.
 • جهت دریافت کارت پرواز، ارائه کارت شناسایی عکس دار معتبر (کارت ملی – شناسنامه) مسافر الزامی است.

شرایط پذیرش کودک بدون همراه:

کودکان 5 الی12 سال که با تایید والدین و یا قیم خود به تنهایی سفر می کنند، جهت پذیرش در فرودگاه می بایست همراه والدین یا قیم خود با همراه داشتن کارت شناسایی عکس دار که اثبات ولایت قهری می نماید، 2ساعت قبل از پرواز به دفتر ایستگاه هواپیمایی یزد مراجعه نموده و پس از انجام هماهنگی های لازم از جانب پرسنل شرکت هواپیمایی یزد و تکمیل فرم مربوط به کودک بدون همراه به منظور انجام مراحل پرواز راهنمایی لازم صورت پذیرد.

در صورت تقاضای مسافر برای تهیه ی بلیت کودک بدون همراه (5 تا 12 سال) صدور بلیت با نرخ بزرگسال انجام می پذیرد و درج SSR UMNR الزامی است.

توجه: اعلام حضور کودک بدون همراه تا 48 ساعت قبل از پرواز به دفترفروش مرکزی هواپیمای یزد الزامی است.

شرایط افزودن بلیت نوزاد به بلیت والدین:

افزودن بلیت نوزاد به بلیت والدین از طریق هماهنگی با دفاتر فروش هواپیمایی یزد یا آژانس صادرکننده امکان پذیر است. شایان ذکر است مسافران دارای بیش از یک نوزاد (دو قلو) علاوه بر بلیت خود می بایست نسبت به خرید یک بلیت با نرخ کودک اقدام نمایند.

 • بازه سنی مورد پذیرش جهت صدور بلیت نوزاد، سنین بین 10 روز الی 2 سال مجاز می باشد
 • از پذیرش نوزاد زیر دو روز ممانعت بعمل می آید و نوزاد 3 تا 6 روزه با رضایت کتبی والدین اجازه پرواز خواهد داشت.

شرایط افزودن بلیت کودک به بلیت والدین

افزودن بلیت کودک به بلیت والدین صرفاً از طریق دفاتر فروش هواپیمایی یزد امکان پذیر است.

شرایط پذیرش مسافرین با شرایط ویژه پزشکی و خانم های باردار:

 • کلیه مسافرانی که بیمار و یا در دوران نقاهت پس از جراحی هستند در صورت عدم نیاز به مراقبت های ویژه و استفاده از دستگاه های پزشکی در حین پرواز، با ارایه گواهی و مجوز پزشک معالج، اجازه استفاده از پرواز را خواهد داشت.
 • خانم های باردار تا انتهای هفته 32 بارداری با مدرک پزشکی ممهور به مهر پزشک متخصص زنان و زایمان حاکی از سلامت، اجازه سفر با هواپیما، سن بارداری و تخمین تاریخ زایمان، اجازه استفاده از پرواز وجود دارد.
 • شرایط حمل بار مسافری
 • حداکثر بار دستی همراه مسافر برای حمل در کابین هواپیما، 5 کیلوگرم می باشد با حداکثر ابعاد 35*55*25 سانتیمتر که جمع ابعاد هر بسته نباید از 115 سانتیمتر بیشتر باشد. در صورتی که مقدار بار دستی بیش از یک ساک دستی استاندارد یا اقلامی نظیر چتر، کیف زنانه، کیف لوازم کودک، دوربین عکاسی باشد، به منظور جلوگیری از اشغال فضای اضافی در داخل کابین (جلوی پای مسافرین و یا در قسمت بالای صندلی) لازم است بار مورد نظر را بسته بندی و به قسمت بار مسافری تحویل داده و رسید آن را دریافت نمایید.
 • در صورت هرگونه مفقودی یا آسیب دیده شده به بار می بایست در بدو ورود مسافر به فرودگاه مقصد به مسئولین شرکت هواپیمایی اطلاع رسانی شود. بدیهی است هرگونه ادعای مسافر پس از خروج از سالن فرودگاه هیچ گونه مسئولیتی را متوجه شرکت هواپیمایی یزد نخواهد کرد.
 • میزان بار مجاز در پروازهای شرکت هواپیمایی یزد به شرح زیر می باشد. برای مسیرهای داخلی برای هر مسافر بزرگسال برای تمام شناسه های نرخی اکونومی و هر کودک (2تا 12 سال ) 20 کیلوگرم و برای شناسه های نرخی بیزنس 25 کیلوگرم و هر نوزاد (زیر دوسال ) 10کیلوگرم می باشد.
 • برای مسیرهای بین المللی برای هر مسافر بزرگسال و هر کودک (2تا 12 سال) برای تمام شناسه های نرخی اکونومی 30کیلوگرم و برای شناسه های نرخی بیزنس 35 کیلوگرم برای هر نوزاد (زیر دوسال) 10کیلوگرم می باشد.

شرایط حمل حیوان و پرنده زنده:

 • امکان حمل حیوانات خانگی (سگ و گربه) و پرندگان در پرواز های داخلی هواپیمایی یزد انجام پذیر است.
 • حمل حیوانات زنده از جمله گربه و سگ با مدارک شناسایی (شناسنامه با درج تاریخ واکسیناسیون) و پرنده در قفس یا باکس مخصوص خود، انجام می‌شود.
 • قفس موجودات زنده می بایست به اندازه ای باشد که حیوان یا پرنده بتواند در آن بایستد و دارای منافذ تهویه باشد.
 • حمل حیوانات جونده از جمله (خرگوش، همستر، موش، سنجاب) ممنوع است.
 • حمل و نحوه تحویل حیوانات خانگی (به جزء خرگوش، همستر، موش، سنجاب) یا پرندگان مذکور قبل از پرواز در فرودگاه مبداء، تنها از طریق هماهنگی با مسئولین بار در ایستگاه مربوطه انجام می پذیرد.

مقررات و جرایم ابطال بلیت های داخلی شرکت هواپیمایی یزد برای تمام شناسه های نرخی به شرح زیر جهت استحضار اعلام می گردد:

 • ابطال بلیت از لحظه صدور تا 72 ساعت قبل از زمان پرواز شامل30درصد جریمه در نرخ پایه بلیت
 • ابطال بلیت از 72 ساعت تا 24 ساعت قبل از زمان پرواز شامل 40درصد جریمه در نرخ پایه بلیت
 • ابطال بلیت از 24 ساعت تا 3 ساعت قبل از زمان پرواز شامل 60درصد جریمه در نرخ پایه بلیت
 • در صورتیکه مسافر از 3 ساعت مانده به پرواز از مسافرت صرف نظر نماید (NO SHOW) شامل 75 درصد جریمه در نرخ پایه بلیت خواهد شد.

مقررات و جرایم ابطال بلیت های خارجی شرکت هواپیمایی یزد برای تمام شناسه های نرخی به شرح زیر جهت استحضار اعلام می گردد:

استرداد بلیت دوطرفه که یک طرف آن استفاده شده است ، با کسر مبلغ مسیر یکطرفه کلاس شروع پرواز و مالیات های استفاده شده آن بلامانع است.

 • ابطال از لحظه ی صدور تا 24 ساعت قبل از پرواز: کلیه کلاس های پروازی با جریمه 30% مجاز می باشد.
 • ابطال در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز و پس از آن (No Show): در کلیه کلاس های پروازی با جریمه 70% امکانپذیر می باشد.

به آگاهی می رساند به موجب این بخشنامه کلیه آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرت هوایی در ارتباط با صدور و فروش بلیت ملزم به رعایت موارد ذیل می باشند:

 • تشکیل رزرو و عدم صدور بلیت (NO TKT)قبل از انجام پرواز موجب ابطال جا و جریمه مطابق جرایم CRCN شرکت هواپیمایی یزد و پس از انجام پرواز مشمول جریمه NOSHOW خواهد بود.
 • برای در خواست تعداد بیش از 9 نفر مسافر ارائه در خواست کتبی در سربرگ آژانس به واحد کنترل الزامی است و در صورت مشاهده فروش گروهی به صورت چند رزرو آژانس خاطی ملزم به پرداخت جریمه می باشد.
 • هرگونه تغییر در TIME LIMIT درج شده در PNR می بایست با هماهنگی واحد کنترل و از طریق همکاران کنترل انجام پذیرد.
 • در صورت درخواست ویلچیر و یا صندلی اضافه و کودک بدون همراه و … درج SSR مربوطه الزامی است.
 • درج شماره تلفن شخص مسافران و کدملی صحیح مسافران ایرانی و شماره پاسپورت برای مسافران غیرایرانی اجباری است.
 • Revalid و Void کردن فقط با دلایل موجه فقط در واحد کنترل مجاز است.

در موارد زیر درصورت عدم استفاده مسافر از پرواز استرداد کامل وجه بلیت بلامانع است:

 • در مسیرهای داخلی: تاخیر بیش از دو ساعت و یا تعجیل بیش از نیم ساعت اعمال شده توسط ایرلاین
 • در مسیرهای بین المللی: تاخیر و یا تعجیل بیش از سه ساعت از پرواز توسط ایرلاین.

شایان ذکر است در مسیرهای بین المللی و بلیت های دو طرفه در شرایط بالا محاسبه ی استرداد کوپن دوم بلیت (مسیر برگشت سیستمی) بر مبنای محاسبه نصف مسیر دو طرفه (1/2RT) می باشد.

کارمزد صدور بلیت های داخلی در شرکت هواپیمایی یزد 5% و کارمزد بلیت های خارجی 8% و صرفا به صورت نقدی می باشد.